Odborná stáž chorvatských studentů

V letošním roce v programu Erasmus+ zahájila Akademie řemesel Praha oboustrannou spolupráci s Chorvatskou odbornou školou ve Virovitici. Jedná se o mobility žáků s cílem upevnit jednotky výsledků učení oborů instalatér a truhlář.

Již proběhla říjnová odborná stáž 18 chorvatských studentů s pedagogickým doprovodem. Celá skupina zde byla po dobu 2 týdnů a jednalo se o mezinárodní program zaměřený na rozšiřování odborných vědomostí a dovedností oboru truhlář a instalatér, jehož cílem bylo předávání zkušeností a rozvíjení vzájemné spolupráce v oborech.

Skupina budoucích instalatérů absolvovala prezentace odborných činností a konkrétních prací na zařízeních. Proběhly praktické semináře v oboru pro zvolená témata ve firmě REMS, která dodává elektrické nářadí, dále ve firmě REGULUS na téma obnovitelné zdroje a klimatizace a ve firmě VIEGA, která se zabývá technikou lisovaných spojů a vytápěním. Studenti také navštívili koupelnové centrum firmy Ptáček. Zde si mohli společně s našimi studenty prohlédnout sortiment zařizovacích předmětů koupelen. Chorvatští studenti se dále zabývali praktickou činností v odborných dílnách dle technické dokumentace a prováděli různé montážní činnosti. Součástí stáže byla i exkurze s našimi žáky na  vybraných pracovištích velké stavební společnosti Metrostav a.s.

Chorvatská skupina budoucích truhlářů se zabývala tvorbou dřevěné dětské hračky společně s našimi žáky. Po úvodní prezentaci o přínosu a designu  dětských hraček následovalo rozdělení žáků do tří česko-chorvatských skupin. Každá měla za úkol vyhotovit podle technické dokumentace jeden herní stůl - stolní hru „čamburína“ (video). Nejprve žáci ve skupině zpracovali technickou dokumentaci herního stolu, kde mohli zapojit i vlastní kreativitu při návrhu některých dílů hry. Důležitá byla jak práce jednotlivce, tak spolupráce celé skupiny. Po vyhotovení skic, technických výkresů a kusovníků se skupiny pustily do výroby vlastního výrobku. Vznikly originální a funkční herní stoly, do kterých žáci zakomponovali své vlastní nápady.

Nedílnou součástí programu odborné stáže bylo i vzájemné poznávání žáků obou národností, jejich spolupráce a podpora komunikace v cizím jazyce nejen při pracovních činnostech, ale i volnočasových aktivitách. V případě skupiny chorvatských instalatérů se jednalo o prohlídku Národního technického muzea a společnou prohlídku historického centra Prahy s návštěvou právě probíhající akce SIGNAL festival. Chorvatští truhláři navštívili společně s našimi žáky rovněž historické centrum Prahy a navštívili Muzeum hraček a výstavu kubistického nábytku v Domě U Černé Matky Boží. K prohloubení spolupráce mezi chorvatskými a našimi žáky přispělo i zorganizování dvou fotbalových zápasů v tělocvičně naší školy.

Celý program odborné stáže byl velkým přínosem pro obě školy, spokojeni byli jak žáci, tak i pedagogové!  V neděli 12. listopadu 2017 odjíždí naši žáci pod vedením pedagoga, pana Čermáka do Chorvatska, kde bude spolupráce a předávání zkušeností pokračovat. Těšíme se na zážitky našich studentů z odborné stáže v Chorvatsku.

Fotogalerie: zde
Napsali o nás v Chorvatsku

Autor příspěvku: I. N.

 video